بحران آب زیر زمینی

در حدود نصف عرضه آب ایران از سفره های زیرزمینی است. در عین حال چند سالی است این منبع ارزشمند دچار مخاطراتی شده است كه عمده آن كاهش شدیدتراز آب است. این كاهش شدید علاوه بر تهدید  پایداری منابع باعث فرونشست زمین نیز می گردد.

شرایط مختلف توسعه، محرك­های مختلف برای تقاضا و ایجاد قوانین مختلف روی این روند كاهش منابع آب زیرزمینی تاثیر گذاشته است. برای حل این مساله از سال 1394 طرح احیا و تعادل بخشی برای كنترل این روند ترسناك به اجرا درآمده است. این طرح علی رغم موفقیت ­هایی در اجرا چالش­ های جدی نیز دارد. به عنوان نمونه یكی از بندهای این طرح انسداد چاه های غیرمجاز می باشد. اتاق گفتمان آب آذربایجان با حمایت دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه تبریز، كنفرانس ملی هیدرولیك، انجمن علوم و مهندسی منابع آب ایران، شركت مدیریت منابع آب ایران، شركت آب منطقه ای اردبیل و شركت آب اندیشان نشست هم اندیشی در این باره برگزار می كنند. سوال مهم این نشست آن است كه آیا انسداد به عنوان یك ابزار موثر بوده است و اگر بلی چه قدر؟ اگر نه چرا؟ دوم اینكه این ابزار چه تبعات اجتماعی، امنیتی و اقتصادی داشته است؟  اغلب پیشنهاد می شود كه برای مدیریت طرح احیا و تعادل بخشی مشاركت مردمی لازم است ولی چه نوع بستر نهادی برای این موفقیت باید ایجاد شود؟

در نهایت این نشست تلاش دارد با كمك هم افزایی دانش كارشناسان زیر كه از خبرگان آب هستند راه حل یابی و سیاست سازی نماید. هدف دوم این نشست ایجاد شبكه ارتباطی بین خبرگان سیاست سازی/گذاری آب زیرزمینی می باشد. امید است نتیجه آن مثمر ثمر باشد.

 

 

گروه برگزاری شانزدهمین کنفرانس ملی هیدرولیک ایران با همکاری نهاد های گوناگون و با شرکت اساتید دانشگاه ، مدیران و کارشناسان برجسته وزارت نیرو ، وزارت جهاد کشاورزی ،شرکت مدیریت منابع آب ایران و سازمان های مردم نهاد از جمله "اتاق گفتمان آب آذربایجان" و "انجمن علوم و مهندسی منابع آب ایران" اقدام به برگزاری نشست تخصصی با عنوان "بحران آب زیر زمینی؛ چالش ها  و راه حل ها برای اجرای موفق طرح احیا و تعادل بخشی"  خواهد کرد از کلیه پژوهشگران و محققان علاقه مند جهت حضور در نشست تخصصی فوق دعوت به عمل می آید. 

جهت هماهنگی برای حضور در نشست فوق با شماره 09142946368 ( آقای قوامی ) تماس حاصل فرمایید.

 

برنامه زمان بندی برگزاری نشست بحران آب زیر زمینی

 

 • 14:15 ثبت نام و استقرار در محل های مشخص شده.
 • 14:30 بخش اول. تبیین صورت مساله وضعیت آبهای زیرزمینی، اقدامات صورت گرفته، چالشها و موانع طرح احیا و تعادل بخشی به طور مشخص، آیا انسداد چاههای غیر مجاز یك راه حل پایدار است ؟
 • مهندس عبدالله فاضلی، شرکت مدیریت منابع آب ایران
 • دكتر علی باقری، دانشگاه تربیت مدرس
 • ارایه نظر اعضای نشست: هر كارشناس/استاد 
 • 16:00 الی 16:15 پذیرایی داخل سالن
 • 16:15 الی 17:45 بخش دوم. ارایه راه حل برای كاهش برداشت غیر مجاز از آب زیر زمینی: تمركز روی انسداد چاهها با لحاظ مسایل مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی
 • دكتر كامران داوری، دانشگاه فردوسی مشهد
 • مهندس فرهاد پاك نیا، اتاق گفتمان آب آذربایجان
 • ارایه نظر اعضای نشست: هر كارشناس/استاد 
 • 18:00 طرح پیشنهادات/ راه حلهای كتبی حضار (مستمعین)
 • 18:15 جمع بندی و تشكر از حامیان برنامه
 • 18:30 عكس دسته جمعی

 

شرح مختصری بر سابقه و تجربه افراد حاضر در نشست

 

دانشگاه محقق اردبیلی - 15 شهریور

 

به ترتیب حروف الفبا :

 

دکتر جواد اشجاری

عضو هیات مدیره شرکت مهندسین مشاور آبان‌ رود تدبیر

دکتر جواد اشجاری دارای دکترای هیدروژئولوژی از دانشگاه شیراز می‌باشند. ایشان سابقه تدریس در دانشگاه های تهران و خوارزمی را دارند و دارای بیش از هفتاد مقاله علمی و پژوهشی در کنفرانس ها و مجلات معتبر می باشند. همچنین ایشان بیش از 8 سال در رابطه با آبخوان دشت اردبیل با شرکت آبان رود تدبیر و دانشگاه خوارزمی، طرح مطالعاتی و پژوهشی انجام داده‌اند.

دکتر علی باقری

دانشیار گروه مهندسی منابع آب، دانشگاه تربیت مدرس، تهران

دکتر علی باقری فارغ­ التحصیل مقاطع کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد مهندسی عمران-آب از دانشگاه صنعتی شریف و مقطع دکترای مهندسی منابع آب از دانشگاه لوند سوئد می باشد. او از سال 1386 به عنوان عضو هیأت علمی در گروه مهندسی منابع آب دانشگاه تربیت مدرس مشغول به کار شده است. زمینه­های تحقیقاتی و آموزشی او مدیریت و برنامه­ریزی منابع آب و به طور اخص تحلیل نهادی و پویایی سیستم­های منابع آب است.

دکتر محمدباقر بهشتی

از اعضای اصلی اتاق گفتمان آب آذربایجان

دکتر محمد باقر بهشتی فارغ­التحصیل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم اقتصادی از دانشگاه تهران و مقطع دکتری از دانشگاه استرالیا می باشد . ایشان از سال 1369 عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز می باشند و از جمله سوابق اجرایی ایشان :

 • رئیس و کارشناس مسئول سابق سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی
 • معاونت سابق برنامه ­ریزی استانداری اردبیل
 • عضو شورای شهر کلان شهر تبریز

مهندس فرهاد پاک نیا

مدیر دفتر تجهیز مالی و مشارکت های مردمی استان آذربایجان شرقی

ایشان از دهه 70 یکی از مدیران شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی بوده و از سابقه  کارشناسی و کاری ایشان موارد زیر را میتوان نام برد:

 • عضویت در کارگروه مشترک مدیران ارشد سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای .
 • عضویت در کارگروه استان آذربایجان شرقی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی طرح احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی
 • رئیس کمیته تخصصی اجتماعی و مشارکت های مردمی

دکتر فرحناز تقوی

عضو هیأت علمی در گروه فیزیک و فضا در دانشگاه تهران

دکتر فرحناز تقوی فارغ­التحصیل مقطع دکترای اقلیم شناسی از دانشگاه تهران می باشند. ایشان به عنوان عضو هیأت علمی در گروه فیزیک و فضا در دانشگاه تهران مشغول به کار هستند و از سال 1392عضو هیئت موسس انجمن ژئو فیزیک ایران و عضو انجمن سنجش از دور ایران می باشند.

مهندس خیاط رستمی

رییس گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای اردبیل

بابک خیاط رستمی،  کارشناس ارشد مهندسی عمران - سازه های هیدرولیکی و رییس گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای اردبیل است.

وی در ۵ سال اخیر قریب به ۶۰ طرح تحقیقاتی و ۷ تفاهم نامه همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور را مدیریت و افتخارات ذیل را کسب نموده است:

 • پژوهشگر برتر بخش آب کشور در سال ۹۵
 • راهبر پژوهشی برتر وزارت نیرو در سال ۹۴
 • پژوهشگر برتر دستگاههای اجرایی استان در سال ۹۳

تالیف بیش از ۲۰ مقاله،  ۵ پژوهشنامه و مشارکت در تدوین ۳ استاندارد ملی صنعت آب از جمله دیگر فعالیت های علمی نامبرده می باشد. همچنین در ۷ انجمن علمی و اتاق فکر عضویت پیوسته دارد.

مهندس فضلعلی جعفریان نمینی

عضو کمیته منابع آب دفتر استانداردها و معیارهای فنی وزارت نیرو

کارشناس خبره آب زیرزمینی و عضو کمیته منابع آب دفتر استانداردها و معیارهای فنی وزارت نیرو می باشند و  از سابقه  کارشناسی ایشان موارد زیر را میتوان نام برد:

 • رییس گروه تلفیق و بیلان دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران ازسال 81 لغایت  91/12
 • سرپرست گروه بانک اطلاعات دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران ازسال 81 لغایت  91/12
 • مدیر پروژه تعادل بخشی آب زیرزمینی منطقه 3 عملیاتی ( از کردستان تا هرمزگان ) در مشاور آب خاک تهران
 • کارشناس بررسی کننده گزارشات بیلان منابع آب حوزه های آبریز ارس، باتلاق گاوخونی، هامون جازموریان و مهارلو بختگان
 • عضو کمیته تخصیص منابع آب (آب زیرزمینی) دفتر مطالعات شرکت مدیریت منابع آب ایران و وزارت نیرو

مهندس میر محبوب حسینی موسوی

کارشناس آبخیزداری، بازنشسته منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی

ایشان کارشناس آبخیزداری، بازنشسته منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی دارای 10 سال فعالیت دربخش کمیته آب و آبخیزداری در شهرستانهای استان آذربایجان شرقی  و 20 سال در مرکز استان در پست معاونت اجرا و نظارت پروژه های آبخیزداری فعالیت نموده اند.

دکتر کامران داوری

استاد تمام گروه علوم و مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

ایشان از اساتید موفق در زمینه ی علوم مربوط به آب و ارتباط آن با مسایل اجتماعی در کشور بالخصوص در خراسان هستند که تاکنون چندین جلد کتاب و چندین مقاله در حیطه تخصصی شان ارائه داده اند.

دکتر سید سعید راثی نظامی

استادیار گروه آموزشی مهندسی عمران - مدیریت منابع آب در دانشگاه محقق اردبیلی

دکتر سید سعید راثی نظامی فارغ­التحصیل کارشناسی عمران – عمران از دانشگاه علم و صنعت ، کارشناسی ارشد و دکتری عمران – محیط زیست از دانشگاه تهران می باشند . ایشان استادیار گروه آموزشی مهندسی عمران - مدیریت منابع آب در دانشگاه محقق اردبیلی می باشند . برخی از سوابق کاری ایشان :

 • عضو دفتر فنی و عضو کمیته تحقیقات اداره آب منطقه ای اردبیل
 • عضو شرکت مهندسان مشاور شهرآب زیست و لومان صنعت
 • عضو سابق شرکت های مهندسان مشاور آبگیر و سامان گستر شریف

مهندس محمدصادق سرزعیم

عضو کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران

ایشان فارغ ­التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی آبیاری و زهکشی از دانشگاه تربیت مدرس تهران می باشند . ایشان پژوهشگر مسایل حقوق آب ، تغذیه مصنوعی آب های زیرزمینی و طرح احیا و تعادل بخشی آب زیرزمینی در ایران هستند .

مختصری از سوابق کاری ایشان :

 • مدیرعامل مهندسین مشاور آب خاک تهران
 • مدیر پروژه در 12 طرح تغذیه مصنوعی آب زیرزمینی در استان های همدان،اصفهان ، تهران ، خراسان و اصفهان
 • کارشناس طرح احیا و تعادل بخشی آب زیرزمینی استان های جنوب و غرب کشور

مهندس حبیب شایان فر

ایشان فارغ التحصیل کارشناس مهندسي کشاورزي از دانشگاه تبريز هستند. در سوابق علمی ایشان چاپ چندین مقاله در مجلات علمی معتبر و کتاب های متعدد در زمینه مدیریت کشاورزی و منابع آب  از جمله  کتاب" آب و آينده با نگرشي به حوضه درياچه اروميه"  می باشد.

دکتر محمد صدقی

دانشیار مهندسی آب و عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج

ایشان دارای مدرک علمی دکترای مهندسی آب از دانشگاه تهران بوده و در سوابق کاری و علمی دکتر صدقی مواردی چون : مشاور استاندار کهگیلویه و بویر احمد در زمینه آب از سال 95، عضویت در کمیته تحقیقات شرکت آبفای شهری کهگیلویه و بویر احمد از سال 95و عضویت در کمیته ایمنی و پایداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویر احمد از سال 90 دیده می شود.

دکتر نسیم صفاری

ایشان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی عمران-عمران از دانشگاه علم و صنعت، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی عمران- مهندسی آب از دانشگاه تبریز می باشد. زمینه تحقیقاتی ایشان مدیریت و برنامه ریزی منابع آب و بخصوص مدلسازی تخصیص منابع آب و همچنین بازار آب می­باشد.

دکتر هدایت فهمی

معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو

ایشان فارغ التحصیل کارشناس مهندسي کشاورزي از دانشگاه تبريز هستند. در سوابق علمی ایشان چاپ چندین مقاله در مجلات علمی معتبر و کتاب های متعدد در زمینه مدیریت کشاورزی و منابع آب  از جمله  کتاب" آب و آينده با نگرشي به حوضه درياچه اروميه"  می باشد.

مهندس محمد کبارفرد

دبير اجرايي، عضو هيات مديره و از اعضاء موسس سازمان مردم نهاد اتاق گفتمان آب آذربايجان

 

دکتر حامد کتابچی

استادیار گروه مهندسی منابع آب، دانشگاه تربیت مدرس، تهران

دکتر حامد كتابچی دانش‌آموخته مهندسی عمران در مقطع كارشناسی از دانشگاه علم و صنعت ایران و مقاطع کارشناسی ارشد و دكترای تخصصی مهندسی عمران ـ مهندسی آب از دانشگاه‌ صنعتی شریف می‌باشند. زمینه‌های تحقیقاتی ایشان، مدلسازی و مدیریت منابع آب زیرزمینی و بكارگیری مدل‌های تصمیم و محاسبات نرم در این حوزه می‌باشد. ایشان تاکنون یك جلد کتاب و مقالات متعدد در زمینه تخصصی‌شان ارائه داده‌اند.

دکتر فریبرز معصومی

دبیر اجرایی شانزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران

دکتر فریبرز معصومی فارغ­التحصیل مقطع کارشناسی عمران – عمران دانشگاه علم و صنعت ، کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی آب از دانشگاه تهران و مقطع دکتری عمران گرایش مهندسی آب از دانشگاه علم و صنعت می باشد .ایشان استادیار گروه آموزشی مهندسی عمران_ مدیریت منابع آب دانشگاه محقق اردبیلی و دبیر اجرایی شانزدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران هستند.

دکتر مجتبی نوری

مدیر تحقیقات شرکت مدیریت منابع ایران

اقای دکتر نوری دارای دکترای مهندسی منابع آب و مدیر كمیته تحقیقات شركت مدیریت منابع آب هستند . ایشان در سال های 1392 و 1393 عنوان پژوهشگر برتر وزارت نیرو را بدست آوردند.